GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservisdelar 3945111
*
nr 394 5111
Matservisdelar
Rosenthal, Maria, 1920-tal
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 januari 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/1 16:33:56
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: maria matservisdelar mattallrik rosenthal tallrik
-
6139 Matservisdelar
36 delar, Jacobian, Staffordshire. Diameter: 20-25,5
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:10
-
6046 Matservisdelar
53 delar, 10 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 11+..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:19
*
Matservisdelar
nr 394 5111
Matservisdelar
Rosenthal, Maria, 1920-tal
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 januari 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/1 16:33:56 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: maria matservisdelar mattallrik rosenthal tallrik
-
6139 Matservisdelar
36 delar, Jacobian, Staffordshire. Diameter: 20-25,5
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:10 -
6046 Matservisdelar
53 delar, 10 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 11+..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:19